Satelit Dialog Tv
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.

All4Sat & Sat4All - Sit Satelit didactic necomercial

AcasaPortalForumInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Receptia FEED MPEG 4

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
neluneli

Data de inscriere : 13/03/2016

MesajSubiect: Receptia FEED MPEG 4   Lun Mar 14, 2016 5:25 pm

Am mai vazut aici,dar si in alte forumuri,nelamuriri legate de receptia tv a feedurilor.

Care-i diferenta dintre tuner si placa de captura ?

Vad pe net ca unii recomanda tuner,altii placa de captura.

Aici http://www.satelliweb.com vad tot mai multe feeduri FTA(deocamdata sunt incepator,nu ma"rup"pt.cele codate)in

format MPEG-4 4:2:2.

As prefera un receptor care stie sa vada acest format,nu stiu care sa fie.

Imi spunea cineva ca nemtii ar avea asemenea scula,dar....care o fi ?

Eu nu vreau sa am scule profesionale de sute,chiar mii de EU,

dar pana in 1000 ron as da pe un receptor.

Eu am pc si laptop.N-as prefera sa pun tuner(placa)

in pc(cu toate ca am inteles ca ar fi recomandat),eventual ceva extern in laptop.Mai practic ar fi totusi un receptor.

Va multumesc.
Sus In jos
antenutze
Admin

Data de inscriere : 01/02/2016

MesajSubiect: Re: Receptia FEED MPEG 4   Lun Mar 14, 2016 6:51 pm

eu cred ca se interpreteaza gresit posibilitatea receptionarii feedurilor deoarece ce este f interesant, chestii pe care le transmit operatorii de teren spre statiile fixe, adica in general as zice intreceri sportive pt ca stiri se pot vedea si liber peste tot sunt codate de acestia si este f greu de decodat acestea iar restul se pot vedea bine mersi cu decodoare care ofera free servere (vezi Atlas sau Qviart la rubrica "decodoare HD") mult mai multe si mai bune decat asa zisele "feed hunters decodors".
(uita-te putin pe Google cam ce face TBS5925 si vezi daca este ce iti doresti) dar parerea mea este sa te orientezi catre sistemul existent deoarece inca mai are zile bune pline de lumina pe o gama destul de satisfacatoare de programe.
In fine, un receptor NU se rcomanda de nimeni, este alegerea celui care isi doreste asa ceva in functie de preferintele si bugetul lui.
Sus In jos
neluneli

Data de inscriere : 13/03/2016

MesajSubiect: Re: Receptia FEED MPEG 4   Lun Mar 14, 2016 7:08 pm

Eu am in fata revista Infosatelit nr.3/2013 cu articolul "Dispozitive pentru DX-eri: TBS 6925 si 5925".
Revista fiind redactata de aproape 3 ani nu vad sa scrie ceva despre MPEG-4,la acea vreme probabil
se transmitea putin sau deloc in acest format.
Eu as vrea sa pot receptiona acest format deoarece vad ca cele mai multe feeduri sportive se fac in acest format.
D-ta esti cu mai multa experienta,sigur si mai informat,daca afli ceva te rog fa cunoscut aceasta informatie.
Eu nu vreau sa-mi spuna cineva ce receptor sa cumpar,dar m-as bucura sa stiu care"pricep"formatul MPEG-4.O sa il aleg eu.
Multa sanatate si numai bine.
Sus In jos
antenutze
Admin

Data de inscriere : 01/02/2016

MesajSubiect: Re: Receptia FEED MPEG 4   Lun Mar 14, 2016 9:08 pm

problema nu este MPEG 4 ca norma asta este la majoritatea decodoarelor HD noi, ci faptul ca mai tot ce este interesant este codat deci ai sa le receptionezi cu un ecran negru.
dar daca vrei sa stii "Qviart uno" are in Meniu posibilitatea 16 APSK dar asta tot nu deschide ce este criptat ci doar largeste aria posibilitatilor de receptie...
in plus ce vei face ? stai toata ziua sa scrii frecvente noi ? mai bine baga-te pe sistemul conventional (ideile ti le-am dat deja) si e mult mai comod.
iar daca tot vrei sa vezi lucrurile mai in viitor atunci orienteaa-te spre un Tv Box de ultima generatie, daca ai o conectie Net bunicica.
Sus In jos

Receptia FEED MPEG 4
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Satelit Dialog Tv :: SATELIT :: Satelit.Dialog-
Mergi direct la: